Výroba

Výroba ovčího sýra

Zajímá Vás, jak se vyrábí ovčí sýr?

Tak se pojďte podívat,  provedeme Vás ve fotogalerii naší výrobou.

Chlazení mléka: Nadojené mléko putuje do chlazení. Jedno až dvoudenní ranní a večerní  nádoje jsou  uchovávány v nerezové nádobě  při teplotě 4°C. Odtud je mléko přečerpáno potravinářským čerpadlem s hadicí do výrobní části- do pasteru.chlazení pro web

 

 

 

 

 

 

 

Pasterizace: Ovčí mléko je v nerezové pasterizační  nádobě  zahřáto na teplotu 63°C, na této teplotě setrvá 30 minut a poté je zchlazeno na očkovací teplotu- ta se liší podle druhu vyráběného sýra. Do zpasterovaného ovčího  mléka se přidá ušlechtilá  živá  mléčná kultura ( je jich  mnoho druhů, vždy v závislosti na  požadovaném  výrobku a  chuti či síle  aroma). Trvá cca  hodinu, než se  živé mikroorganismy v mléce namnoží.

sýření

 

 

 

 

 

 

 

Sýření: Přidáme syřidlo, jeho množství se vždy přesně spočítá.  Tak , jak se  během dojné  sezony mění mléko, mění se i  množství syřidla, potřebného k zasýření.

Krájení sýřeniny: Sýřenina se  rozkrájí, nechá se vystoupit syrovátka,  a  vzniklá sýrová  zrna (sýry mají různou velikost zrna) se nalijí do připravených forem.

formování sýra

 

 

 

 

 

 

 

 

Formování sýra: Sýr se formuje,  musí se pravidelně otáčet.

obracení sýra

 

 

 

 

 

 

 

Sušení,solení: Sýry solíme buď v  nasyceném solném roztoku nebo  ručně solí na povrchu. Poté  necháme povrch oschnout.

Balení,skladování: Čerstvé sýry balíme do potravinářské folie, sýry zrající pod voskem  namáčíme do  rozehřátého sýrařského vosku, sýry zrající pod lakem natíráme několika vrstvami  sýrařského laku. Takto ošetřené sýry se  přesunou do  chladniček , kde při  určené teplotě  dále zrají až do doby prodeje.


Stránky vytvořil Petr Rubáš © Copyright 2013-2017 , Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu autora zakázáno.