Novinky

Duben 20, 2018

Omlouváme se, ale letos nebudeme vyrábět sýry ani zmrzlinu

Rodinná firma má své nesporné výhody, ale bohužel také své  limity. Náš syn, který se letos oženil a odstěhoval, nám  chybí. Zastal  zde  velký kus práce a my jej nemáme kým nahradit. Navíc já, Petr Rubáš, od loňského roku pracuji jako vedoucí  faremní mlékárny ve společnosti Bemagro. Dělám , co mi přináší radost, vyrábíme sýry, jogurty a další výrobky z bio mléka ,  zaměstnavatel mi umožňuje  realizaci, mám k dispozici  vybavení a  prostory,  které v naší minimlékárně prostě nebyly,  zodpovídám za malý kolektiv spolupracovníků. Jenže den má pořád jen 24 hodin a na vlastní výrobu mi už nezbývá čas. 

Proto jsme se  jako rodina rozhodli , prozatím na rok, přerušit  vlastní výrobu sýrů a zmrzliny. Zachováme  chov ovcí východofríských a budeme i nadále pěstovat ovoce v našem biosadu.

Děkujeme vám za přízeň

vaše Mlsná ovečka

 

Leden 20, 2018

A je to tady!

První letošní jehňátka. Konec hibernace, další mimina na sebe nenechají dlouho čekat.

první letošní jehňátka

první letošní jehňátka

 

Prosinec 21, 2017

krásné vánoční svátky

krásné vánoční svátky

Prosinec 3, 2017

Krásný advent

Užijte si   adventní  čas , my dnes jdeme do  kláštera v Borovanech, kde je  tradiční adventní program. Těšíme se na setkání s přáteli, ochutnáme dobroty borovanských spolků a  nemineme  vánoční výstavu výrobků šikovných rukou našich spoluobčanů.

 

 

Květen 29, 2017

Sezona drobného ovoce začíná

V omezeném množství !!! Vám  v průběhu června ( cca od poloviny měsíce) a července  nabídneme

Jahodovou dřeň– zmražený výrobek (  složení: 85% jahod, 15 % medu). Balení  v  kelímku 150ml, cena  40 Kč

Černorybízovou dřeň– zmražený výrobek ( složení: 60% černého rybízu, 30% medu, 10% vody). Balení v kelímku 150 ml, cena 40 Kč

Malinovou dřeň- zmražený výrobek ( složení: 85% malin, 10% medu, voda,  kyselina citronová) Balení v kelímku 150 ml. Cena 50 Kč

Všechno ovoce  je z našeho sadu, pěstováno v režimu přechodného období k bio- zcela bez chemického ošetření. Med od vlastních  včel.

Bude možné zakoupit i nasbírané :

Jahody- 100 Kč/kg ( očekávaná dostupnost 3-6 kg denně po dobu  3 týdnů)

Černý rybíz- 150 Kč/kg ( očekávaná dostupnost 2-5 kg denně po dobu 14 dnů)

Červený rybíz– 150 Kč/kg ( očekávaná dostupnost cca 2-5 kg denně po dobu  1 týdne)

Maliny-250 Kč/kg ( očekávaná dostupnost 1 kg denně po dobu 1 týdne)

Balení v plastových vaničkách cca po 1 kg, maliny po 200-250g.

Objednávat můžete jako vždy- předobjednávky  mailem, telefonem, jakmile budou dostupné, přidáme výrobky  i do  online objednávky . Objednávky budeme  vyřizovat dle pořadí do  vyčerpání zásob.

 

Květen 14, 2017

Nový ceník výrobků Mlsná ovečka

Milí zákazníci ,  k dnešnímu dni jsme aktualizovali ceník výrobků Mlsná ovečka. Najdete jej v záložce „Ceník“ v horní liště našich webových  stránek.

 

Duben 1, 2017

Selfie

selfie

selfie

 

Březen 15, 2017

Jehňátka rostou

a my se pomalu připravujeme na  letní sezonu. Stejně jako loni  nás najdete na  farmářských trzích na Buškově Hamru,  na Borůvkobraní, Ovčáckých slavnostech a na dalších  jarmarcích a trzích.

ovečky a jehňata

ovečky a jehňata

Březen 7, 2017

Louka pro motýly

Včelí louku už máme a náramně se osvědčila- je nejen krásná, ale  po celé  léto  i plná nejrůznějšího hmyzu, nejen včel. Proto jsme si vyseli  také  louku pro motýly. Byl to trošku kvapík,  ale o slunečném a teplém odpoledni  jsme  zorali,  uvláčeli a druhý den  zaseli a uhrabali. Teď už se jen těšíme na výsledek.

loukapromotyly

 

Únor 19, 2017

jehňátko

jehňátko

Únor 5, 2017

A je to tady

Konec zimního spánku zemědělce,  poklidných odpolední a večerů v kruhu rodinném.

Krásné počasí, sluníčko, a do toho se rozhodla první  ovečka porodit . Naše letošní  první dvojčátka,  jehnička a beránek se narodila do  prosluněného  dne. Vítejte , mrňouskové!  Nejkrásnější období chovatelského roku nám právě začalo.

 

 

Únor 1, 2017

Týrané dítě zemědělce

Dnešní článek na  webu idnes.cz   idnes-sedlak-mel-nutit  nemůže nepřimět k  zamyšlení. Nemáme právo  ani informace hodnotit,  co se dělo  ve zveřejněném případě . Nicméně pokud práce dětí zemědělce na rodinné farmě  má být označena za týrání, je  asi  něco  shnilého ve státě. Zemědělství  na rodinných statcích( farmaření, sedlačení, výraz si dosaďte jaký libo)  a jakékoli jiné drobné podnikání práci dětí využívalo vždy- přiměřenou jejich věku a schopnostem. Některým  dětem se to líbilo více, jiným méně, asi jako  kterákoli jiná činnost. Dítě „vidláků“  občas přišlo do školy se slámou v botách, dítě uzenáře třeba  s  kusem špeku, dítě krejčího  vysypalo z kapes  nitě a odstřižky látek, dítě obuvníka cestou do školy zaneslo zákazníkovi spravené boty domů a společnost tyto věci  nepovažovala za trestuhodné.

Děti v živnostenských rodinách pracovaly! A pracují dodnes. Pokud je   “ firma“ rodič , který  podniká bez zaměstnanců  a např. náhle onemocní nebo utrpí úraz s prací  neslučitelný ,  myslí si snad nově smýšlející společnost, že napřed půjde, vypíše výběrové řízení na zaměstnance, pak ho zaškolí na bezpečnost práce, ukáže mu , co, kde a jak,  rozešle formuláře na sociálku, zdravotní pojišťovnu a bůhví kam ještě- a po celé anabázi se rozpomene, že zvířata  týden nedostala nažrat a napít- tak bude míst stádo chcíplé, na krku veterinární správu s obviněním z   týrání zvířat a za zadkem některou z našich investigativních  televizních společností.

Tak co každý normální  zemědělec ( i jiný drobný živnostník) udělá? Zapřáhne členy rodiny, klidně i  dítě. Protože dítě život na farmě zná, ví co a jak, nemusí ho nikde hlásit, nevystavuje se obvinění za  sehnaného brigádníčka na  černo atd.

 My se tedy  přiznáváme. Dobrovolně. Naše dítě bylo také týrané.

Syn  pomáhal rodit jehňata- v noci, v zimě,  v mrazech venku a před odchodem do  školy!,  ba i o sobotách nebo nedělích, protože ty  ovčí potvory svátky , když se jim zachce rodit,  ani  dny klidu nedrží,  pomáhal stavět ohrady, od 15 let  před odchodem do školy nebo  po škole  dojil ovce,  ano  veselá  současná společnosti sociálních inženýrů bránící zájmy  nedotknutelných dětí, pro které by práce mohla být katastrofálním zásahem do jejich mladého organismu,   pomáhal i v sýrárně,  v prodejně, a občas jistě dorazil  do gymnázia, jeho tehdejšího  studijního ústavu  se slámou v botě nebo  hovnem na podrážce.  Nepamatujeme se, že by mu to  působilo nějaké zvláštní trauma a ani dosud na něm  nejsou následky  viditelně patrné. Neubrousil si ručičky ani nožičky a typický příležitostný odér  ovčích výkalů si nenese dále do svého  osobního, studijního ani profesního života.

Doporučení

Až budete potřebovat ty své v čistotě,  bez skvrny a zápach vychované děti vedené k přemýšlení o tom, který  nový Samsung nebo nový I-Phone  je  důstojné  nosit, ty děti, které dnes mohou  dělat cokoli se jim zlíbí a nejen cizí dospělý , ale ani rodič jim nesmí dát pohlavek, ty děti,  které  znají modrou krávu a  o mase  si myslí, že se vyrábí podobně jako pet lahve,  přinutit k práci, protože se jednou budou muset uživit, pošlete je k nám. My je to naučíme. Tady je totiž práce ( i dětská!) normální. A dítě, které může jezdit po poli s traktorem ( viz výše zmiňovaný článek)- dokonce speciálně upraveným, aby dosáhlo na pedály- je  šťastnější než to, které dřepí doma u PC.

 

Leden 11, 2017

Zdravíme  Vás  v novém roce

Mlsná ovečka zaslouženě odpočívá a odpočítává poslední týdny do narození  prvních letošních jehňat. Pastvina se  pokryla sněhem ,  ovečky se většinu dne zdržují  v přístřešku, kde jim dělají společnost naše  3 husy a pravidelně  dochází koroptev. Po několika letech, kdy jsme pravidelně  vídali  pár koroptví, nyní k nám  chodí  koroptev pouze jedna. Přebývá mezi balíky sena, které jí  zřejmě poskytují ochranu  před větrem.

 

 

Prosinec 24, 2016

Šťastné a veselé i Vám!

vánoce 2016

vánoce 2016

Prosinec 20, 2016

Přejeme  Vám klidné a spokojené vánoční svátky a  těšíme se na  Vás v  nadcházejícím roce.

Tak jako obvykle, Vám, milí  naši příznivci a podporovatelé přejeme jen to nejlepší, spokojenost, zdraví a   splněná přání .

Náš  malý  svět,  ohraničený katastrem   Borovany a Ostrolovský Újezd, je v současné politické  situaci, provázené odpornými  teroristickými  útoky, nad kterými zůstává rozum stát,   pro nás vším, pevným bodem,  místem “ kde je svět ještě normální“, kde  lidský i zvířecí  život  má  smysl a hodnotu a … nechceme na tom nic měnit.

Místo, kde  žijeme  v klidu  my,  kde  mají důstojné podmínky k životu naše zvířata,  kde bychom si raději „pracku urazili“, než  postříkali chemickými jedy naše stromy, místo, odkud  nevyháníme volně žijící ptactvo jen proto, že nám sezobe část úrody. To je naše bohatství, ano, nedosahuje ani zlomku hodnoty  např. „Čapího hnízda“,  ale  nám stačí . Předvánoční procházky po supermarketech nahrazujeme procházkami  v přírodě, Štědrý den  netrávíme zoufalým smýčením vysmýčených koutů v domě , ale  jdeme nasypat  ptáčkům do krmítek, rozvěsit lojové koule,  doneseme  pamlsky ovcím a nezapomeneme na  naše milované pejsky.  Děkujeme za  každé s  nejbližší rodinou společně strávené vánoce a přejeme i Vám, abyste si  tyto krásné svátky užili tak, jak  je Vy a  Vaše rodina  máte rádi.

 

Říjen 16, 2016

Milí zákazníci, naše ovce jsou právě březí, nedojíme a nevyrábíme. Vyrábět začneme opět  koncem dubna 2017.  Nyní máte možnost si ještě objednat  sýr typu  gouda ve vosku (malý, střední). Děkujeme za pochopení  :-)

Říjen 2, 2016

Hody s plody

Strávili jsme  příjemné odpoledne v  borovanské zámecké zahradě na  akci Hody s plody.

Hody s plody 2016

Hody s plody 2016

 

Rádi jsme Vám nabídli  poslední letošní vyrobené  čerstvé sýry a jogurty z ovčího mléka. Ovečky  jsou  už  opět březí a naše  letošní   období dojení  končí.

 

Září 8, 2016

Jsou lidé, jejichž myšlenky nás dokáží rozveselit

Novinky .cz zveřejnily článek o  sociálních dávkách muslimských  imigrantů převyšujících  důchod  rakouských farmářů – odkaz zde

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/414761-bezenec-dostane-na-davkach-vic-nez-je-duchod-farmare-zlobi-se-rakousky-poslanec.html

a v diskusi  pod  článkem pan Jiří Vácha pronesl takové perly, že   je nemůžeme nechat bez povšimnutí

Jiří Vácha, Klášterec nad Ohří

Čtvrtek, 15. září 2016, 18:06:21  |

A kolik by jako farmar chtel? Je to neodborna prace, kterou zvladne 14lete dite. A pokud to dela cely zivot – jeho problem. Mel se lepe ucit.“

Chtělo by se zvolat. „Svatá prostoto!“  Vážený a  jistě  minimálně vysokoškolsky vzdělaný pane Vácho ,  ano vy, co jste se dobře učil, na rozdíl od těch hňupů, co skončili  pro   svůj  ubohý  školní prospěch v zemědělství a  umí se vlastně jen opírat o vidle a možná ani to nedělají dobře…..zastavte se u nás.  Rádi Vám ukážeme,  co  dnešní  „vidlák“, kromě toho, že se umí postarat o   pole, louky  a zvířata  dělá,  že polovina  naší práce je , bohužel,  práce u PC, vyplňování   tabulek, protokolů, žádostí, formulářů a  statistik. 

A  také bychom Vám  při té příležitosti  vysvětlili, že u nás   v zemědělství pracuje  strojař,   student VŠ  a  filosof-  víte, to jako naše rodina, neučili jsme se  tak špatně, jak si myslíte. 😀

 

Září 8, 2016

Tkalcovské slavnosti

V sobotu 3.9. jsme přijali milé pozvání  od pana Kubáka na Tkalcovské slavnosti do Strmilova. V areálu tkalcovny byl po celý den  řemeslný trh,  bylo možné koukat pod ruce panu košíkáři, koupit si  nádherné oděvy a doplňky do bytu od  pana  Danzingera, který tradiční formou vyrábí modrotisk. K mání byly  ručně vyřezávané dřevěné hračky a figurky,   kdo měl zájem,  mohl si  vyzkoušet „na vlastní  ruce“ práci na hrnčířském kruhu,  plstění, tkaní na  malém stavu a zúčastnit se exkurze do tkalcovny. Zpestřením dne byla módní přehlídka. k občerstvení bylo  pivo z pivovaru Popelín, výborná káva z pražírny ve Strmilově, domácí  zákusky a  samozřejmě nechyběla ani  zmrzlina Mlsná ovečka.

 

Září 5, 2016

Tady to vypadá, že se nic neděje

Ano, máte pravdu,  jenže  Mlsná ovečka není ležící spící,  ale  nestíhá  a nestíhá. Poprvé nás  pozval Svaz chovatelů ovcí a koz, abychom  se zúčastnili Ovčáckého dne na Zemi živitelce, vzali jsme  jen zmrzlinu, protože sýrů se nám, jak bývá touto dobou  každý rok zvykem, zase nedostává.

země živitelka 2016

země živitelka 2016

 

 

Srpen 7, 2016

Byli jste v Borovanech?

na webu Novinky.cz zpráva o Ovčáckých slavnostech

děkujeme všem, kteří přišli na  již 10. Ovčácké slavnosti.  Věříme, že jste si  užili den ve společnosti  ovcí, koz,  pochutnali na  mnoha originálních faremních výrobcích masných i  mléčných. Ti, kteří se s námi vydali  po skončení  akce na malou exkurzi do minimlékárny možná právě  přemýšlejí, že si také  založí vlastní malý chov. Věříme,že  pro Vás byla  exkurze  přínosem, že jste se dozvěděli, co jste potřebovali.

Jinak jste nás, milí zákazníci, zase překvapili. Po loňské zkušenosti, kdy jsme  po obědě neměli co prodávat, jsme letos pro vás vyrobili  nejenom více sýrů, ale i  více zmrzliny,  opět vyprodáno, ale tentokrát jsme  vydrželi alespoň   o hodinu déle.  Všem, kdo  jste marně stáli ve frontě a nedostalo se na vás, se omlouváme.Váš zájem nás nutí přemýšlet o  tom, že na  příští sezonu  budeme muset pořídit  ještě  větší vitrínu.

 

Červenec 5, 2016

Obvykle tu  nekomentujeme,  co a jak  dělá někdo jiný, ale  po přečtení této zprávy, nelze jinak, než pár slov dodat.

https://www.novinky.cz/domaci/408382-jahody-ze-supermarketu-porazily-ty-z-trhu.html

To je hnus, velebnosti. My jsme tak rádi, že své ovoce můžeme klidně konzumovat neomyté,  jen tak, jak ho utrhneme v sadu, naše jahody neviděly ani nepocítily žádné fungicidy, žádné pesticidy, natož pak ty zakázané. A jahody z Ostrolovského Újezda jsou , kdopak by to řekl, z Ostrolovského Újezda.  Pravda, je jich málo, místo sbírání je spíš hledáme, ale víme, co jíme.

Letos už je po jahodách, několik desítek skleniček  jahodového džemu na Vás čeká na Borůvkobraní,  budeme  mít pro vás  také borůvkový džem.

 

Červen 12, 2016

Máme med

Spoustu medu….žádný  „pseudočeský“ med původem  z Ukrajiny nebo  Číny, ale  úplně  obyčejný med z  Borovan a Ostrolovského Újezda.  Kilová sklenice za 140 Kč. Objednávejte mailem, telefonem, zastavte se u nás.

 

Květen 22, 2016

Umřela nám  ovčí babička

Dnešní noc nás opustila naše  ovčí babička,  drzá  a všetečná ovce,  vůdkyně stáda,  veteránka veteránek, skvělá dojnice a  úžasná  ovčí máma,  ovečka, kterou jsme jako březí jehničku  před 10 lety  přivezli  z Německa od pana Horsta Weischeta.

Za svůj  předlouhý ovčí  život nám dala 25 jehňat, několik  jejích potomků je  v našem současném stádě. ještě letos na jaře, ve  svých 11 letech, porodila a odchovala své poslední jehně.

Se slzami v očích vzpomínáme.

 

Květen 10, 2016

Což takhle dát si kopřivovou?

To není žert, letos jsme se zaměřili na využívání všeho, co roste  v našem sadu. Ovoce to , pravda, není,  ale  přece jen jsme  cosi našli. Když jsou kopřivy vhodné do velikonoční nádivky, proč ne do zmrzliny? Ke kopřivám jsme přidali trochu medu a to je výsledek. Kopřivová zmrzlina z ovčího mléka.

koprivova pro web

 

A jak chutná kopřivová? Trošku  jako tráva. Rozhodně neotřele.  Nejbližší možnost ochutnat budete mít na akci Na jedno v Borovanech, samozřejmě  pokud bude pěkné  „zmrzlinové“ počasí.

 

Duben 13, 2016

Jsou krásná,  žluťoučká a roztomilá

Naše housátka,  v pondělí 11.4. se vylíhla pod husou, v úterý už je mamka husa s  pyšným otcem houserem vodili ve skleníku a dva dny po vylíhnutí se housátka pasou spolu s rodiči na zahradě.

husyproweb

Kdybychom tu měli postavený mercedes, nejspíš většině kolemjdoucích a kolemjedoucích nebude stát za  mrknutí oka, ale na housátka se podívá snad každý a obzvlášť  děti dokáží stát u plůtku dlouho a dlouho.

 

 

Duben 9, 2016

Můžete objednávat

Milí zákazníci, v pátek 15.4. budou pro vás  připraveny první ovčí  mléčné výrobky.   Nyní nabízíme čerstvé sýry, pastované sýry, jogurty .  Začínáme pro Vás vyrábět i  sýry zrající, na možnost jejich objednávky si  ještě musíte  cca 4 týdny počkat, než budou připraveny k prodeji a konzumaci.

Věříme, že se vám bude  uživatelsky přívětivěji objednávat pomocí našeho objednávkového formulářeobjednávkový formulář .

Objednávky čerstvých sýrů přijímáme vždy v pondělí a úterý pro odběr či dodání  v pátek stejného týdne.

Vyzvednout si je můžete  u nás každý pátek od 13 do 16 hodin a pokud vám  naše otevírací doba nevyhovuje,  máte možnost si v poznámce zvolit jinou, rádi vám vyhovíme.

Objednávky přijaté od středy  vám k odběru připravíme na  pátek následujícího týdne.

 

Duben 4, 2016

Milí  sýrotvůrci ,  již jste zakoupili  v říjnu vydaných 1500 kusů knihy Domácí sýry

Vzhledem k úspěchu  titulu na našem knižním  trhu  byl proveden dotisk a je pro vás připraveno dalších 1000 ks.

Zasílám Vám oznámení o dotisku titulu: Domácí sýry

Celkový náklad: 1000 ks

Počet ks pro volný trh: 1000 ks (249,- Kč včetně DPH/226,36 Kč bez DPH)

Termín uvedení na trh: 4.4.2016

Děkujeme za váš zájem o knihu a přejeme příjemnou četbu a  úspěšné sýraření.

 

 

Březen 24, 2016

Přejeme Vám  veselé velikonoce

U nás už jaro propuklo,  máme jehňátka,  kuřátka, kachňátka a husa sedí na vejcích. V sadu kvete podběl, rozrazily a hluchavky. Včely nosí pyl.

Užijte si  sváteční dny podle  svého, v kruhu rodinném či na výletě.

 

Únor 25, 2016

První čokoládky Mlsná ovečka

máme vyrobené.  Doladili jsme  chuť a připravujeme pro vás čokoládu s karamelizovanými dýňovými semínky,  čokoládu s borůvkovou náplní (jak jinak v Borovanech,že?), čokoládu s jahodovou náplní , čokoládu s  náplní s karamelem z ovčího mléka a také těžkou zbroj- čokoládu se smrkovým želé.

Postupně si budete moci  výrobky prohlédnout v našem katalogu, zatím nejsou k prodeji- čekáme na  obaly. Ceny se u čokolád  objeví, jakmile budeme mít obaly doma a  dořešíme etikety.

 

Únor 8, 2016

Změna je život

Už několik let navštěvujete, naši milí příznivci , tyto stránky Mlsná ovečka. Jsme rádi, že se zajímáte, co je u nás nového, sdílíte  s námi radost a sledujete,  jak  se celý náš „mikrosvět“ vyvíjí.

Přemýšleli jsme, jak  vám  zpříjemnit čas strávený na našich stránkách, a došli jsme k závěru, že je třeba udělat pár úprav, aby prohlížení  bylo příjemnější a pohodlnější.

Co se  změní? Do stránek  přidáme katalog výrobků,  dočkáte se aktualizovaných textů v jednotlivých záložkách, přibude  několik nových informačních widgetů.

A kdy to bude? Rádi bychom řekli, že dnes nebo zítra, ale vše zde na webu  tvoříme ve chvilkách mezi očekávanými  porody letošních jehňat, odbíháme každou chvíli do stáje- tak, prosíme, buďte trpěliví a shovívaví, pokud se na stránkách objeví nějaké „divné věci“- je to jen stav rozpracovanosti.

 

Leden 31, 2016

I obyčejný  plot může  vypadat krásně

Překvapením jsme zatajili dech, když jsme šli zkontrolovat sady a  omést včelám česna od sněhu. Náš funkční, ale úplně obyčejný drátěný plot se proměnil v pohádkového krasavce.

P1160096 (2)

 

Leden 07, 2016

Máme nové  ovčí stádečko

čokoovečky

 

Tentokrát jsou holky černé jako bota…..a k nakousnutí! Pohráli jsme si s kvalitní  hořkou čokoládou Single Origin Ecuador 73% a útroby jsme naplnili jemným nugátovým krémem.

 

 

 

Leden 01, 2016

Hezké novoroční ráno 

přejeme Vám všem,  kteří pravidelně  navštěvujete naše stránky,  sympatizujete s námi, je vám  blízké to, co  děláme a jak to děláme a  také vám,  kdo přicházíte poprvé či jste nás náhodou našli pomocí vyhledávače nebo na doporučení přátel.

Děkujeme všem za přízeň a těšte se spolu s námi na další  sezonu.

Co pro vás  připravujeme nového?

Jogurt z ovčího mléka s jahodami ( z našeho sadu).

Sýr zrající v ořešákovém listí ( specialita bude ve velmi !!! omezeném množství)- letos jsme  výrobu vyzkoušeli, sýry nechali  otestovat v SVÚ a je to OK! Podrobnosti  o naší  výrobě, chuti , balení , ceně a trvanlivosti  tohoto sýru najdete později zde na webu i v našem objednávkovém systému www.eshop.mlsnaovecka.cz.

Více druhů zmrzliny z ovčího mléka- na akcích  budeme nabízet  k výběru ne 4 , ale  už 6 druhů zmrzliny, máme novou (ne úplně novou, ale  použitou a funkční) zmrzlinovou vitrínu.


Stránky vytvořil Petr Rubáš © Copyright 2013-2017 , Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu autora zakázáno.