Sad

 

Duben 12,2015

Pořád se něco děje

Studenti gymnázia J.V. Jirsíka- naši  pravidelní hosté a pomocníci 27. března vysévali slunečnice, mák a mrkev a každý  si vyzkoušel stříhání  zasazených stromků. Studentům jsme zapůjčili manuál s obrázky a postupem stříhání jednotlivých druhů ovocných  stromků- a teď už jenom čekáme, jak vše dopadlo!27032015a27032015b27032015c

Březen 25,2015

Zasadili jsme  dalších 109 ovocných stromků,

4 dříny, 63 rybízů a 75 malin.

Připravili jsme půdu a vyseli  včelí pastvu, svazenku, mák, mrkev a červenou řepu.

 

20150324b

Prosinec 11,2014

Do sadu jsme  umístili dvě krmítka pro ptáky.

Naši opeření kamarádi mají připravenou  směs pro volně žijící ptactvo, lojové koule a také  oříšky.

krmítko

 

Listopad 03,2014

Sázíme a sázíme. Spolu se studenty Gymnázia J.V. Jirsíka jsme vysadili nové ovocné stromy. A zbylo i trochu času na dosbírání  malin.

23102014d

Teď je čas na česnek.  sázíme český česnek- od šlechtitele ing. Jana Kozáka- na políčku jsou odrůdy paličáků    Vekan, Bjetin (méně dráždí žlučníkáře) a Slavin.

 

Říjen 21,2014

Stále ještě sbíráme maliny

malinyproweb

 

017proweb

Plodí a   stále ještě kvetou  remontantní maliny Polka a Pokusa.  Na květech se  pasou včely a čmeláci. Fotografováno 20.10.

V sadu jsme vysázeli  dalších 120 malin  jednouplodících odrůd Zewa II, Mája a Rubín bulharský pro letní sklizeň a 20 červených  rybízů  Rubigo.  od  konce srpna jsou  zasazené jahody Andrea a Pandora.  Vše ze Sempry Turnov.

Roste ozimá cibule Silvermoon,  Senshyu Yellow, Electric a Griselle.

 
Srpen 19, 2014

V sadu máme užovku

Nevím, kdo se lekl víc, jestli  užovka nebo já. Naše setkání trvalo jen chvilku. Zmizela po pár vteřinách  do  travnatého porostu  v blízkosti  mišpule. Sbíráme maliny, je jich  vždycky tak akorát  do  hrsti…a dozrávají první ostružiny. Nejlépe nám rostou a největší a  chutné plody mají maliny Glen Ample.

 
Květen 27, 2014

První ovoce z našeho sadu

Není ho ani tuna,  ani metrák, dokonce ani kilo- ale je první  a je  naše –   jahoda  rané odrůdy Kama z na jaře zasazených sazenic , dodaných Semprou Turnov.  Zní to možná pateticky, ale držet v ruce  jahodu z vlastního pozemku,  vlastnoručně vysazenou,  vypěstovanou  bez jakýchkoli umělých hnojiv,  jahodu, která , než dozrála , nemá za sebou žádný chemický postřik, je nádherný pocit –  a tu jahodu držím v dlani,  dokážu se na ni usmívat,  v duchu si říkám,  jsi moje, první, krásná , voňavá. A jak chutnáš? jahoda27052014 (2) Po vyfocení  byla okamžitě spotřebována. Chuť výborná.

Květen 13, 2014

Potýkáme se s prvními škůdci. Zelené a hnědé housenky  útočí na  jabloně a třešně. Zatím bojujeme mechanicky,  prohlížíme stromky, odhalenou housenku  ručně stručně zničíme. Cestou do sadu jsme  měli tu čest se  poprvé v životě setkat s ledňáčkem- opravdový  zářivě modrý drahokam. Radost nám udělal  i hýl, sýkorka koňadra,  kos, strnad. A také  konečně „dořehtal“ úřední šiml- na poště nás čeká k vyzvednutí  územní řízení o změně  z orné na sad  a stavební povolení. Správní poplatek za tuto legrácku je  4000 Kč.

Březen 21, 2014

Sázet bobuloviny přijeli studenti Gymnázia J.V.Jirsíka z Českých Budějovic. Zúčastnilo se 10 studentů a pedagogický dozor.  Po  seznámení s projektem sadu a  prohlédnutí již  vysazených dřevin  si studenti vyzkoušeli sázení malin. 002 (2)proweb010 (2)proweb 016 (2)proweb017 (2)proweb     Porozhlédli se po blízkém okolí, paní profesorka Kalová se studenty určovali různé  volně rostoucí rostliny,  setkali jsme se s pářícími se ropuchami, objevili (možná) vyrůstající  orchidej prstnatec- nebo je to jen  odpad z něčí zahrádky- vyvezená cibulka  tulipánu se zajímavě  zbarvenými listy?- budeme jej dále  sledovat a určíme. 024 (2)proweb Přesunuli jsme se na  ovčín, kde si studenti vyzkoušeli dokrmování jehňat  kojeneckou lahví s mlékem,  seznámili se s chovem ovcí a prohlédli si pastviny. 025 (2)proweb032 (2)proweb   Březen 18, 2014 Obdrželi jsme vyjádření obce Ostrolovský Újezd- nemá námitky k našemu záměru,   na Czech Pointu  vyzvedli ověřený výpis z LV,  papírový proces  stále není u konce. Úřední šiml řehtá a samozřejmě ho nezajímá, že prostokořenné stromy se sází v březnu a ne v květnu. Oplotit  své pozemky zatím nemůžeme. Doufáme, že  zvěř z okolních lesů si najde k obživě něco jiného, než právě naše ovocné   stromky a keře. Při výsadbě  pomáhali také  studenti  (7 studentů, 2x pedagogický dozor)  z  českobudějovické Arpidy.  Děkujeme Vám a rádi Vás zase uvidíme. 003 (2)proweb005 (2)proweb006 (2) pro web     Březen 03, 2014

Pozemky jsou zaměřené.

Máme předběžné vyjádření  Odboru Životního prostředí, podanou žádost o územní řízení a stavební povolení,  vyjádření EONu ohledně  elektřiny a plynu,  čekáme na vyjádření Obce Ostrolovský  Újezd,  na  projektovou dokumentaci  a  závazné vyjádření Odboru Životního prostředí. Děkuji ing. Vačkářovi z UKZUZ, který dojel osobně na konzultaci na naše  pozemky, aby nám poradil s druhovou a odrůdovou skladbou budoucích sadů a vhodnými podnožemi, s ohledem na  umístění pozemků a bonitu půdy. Děkuji ing. Ferencové, že se ujala  zpracování PD. Děkujeme manželům Kadlečkovým za  geodetické práce. Ve fotogalerii současný stav:[BMo_scrollGallery id=8 sG_thumbPosition=bottom sG_images=1 duration=slow gallery_width=600 gallery_height=400 thumbs_width=150 thumbs_height=150 sG_caption=1 sG_start=1 sG_loop=1 sG_loopThumbs=1 sG_clickable=1 sG_opacity=3 sG_area=200 sG_scrollSpeed=1 sG_autoScroll=1 sG_aS_stopOnOver=1 sG_diashowDelay=3 sG_followImages=1 sG_responsive=1 ]

Únor 03, 2014 

Jsme na startovní čáře.

Geodetická kancelář Ledenice zpracovává mapy a připravuje  podklady pro zaměření  našeho budoucího sadu. Referát ŽP vydává  předběžné stanovisko, čeká nás  ještě proces na Stavebním úřadě a pak- konečně- vlastní  práce na sadu. Připravujeme projekt Ovocný sad a jeho obyvatelé,  radost z výsadby  sadu i práci v něm a pozorování jeho  obyvatel s námi  budou sdílet studenti Česko-anglického gymnázia, studenti Gymnázia J.V. Jirsíka, studenti Gymnázia Jírovcova,   malé i větší děti s rodiči  z Mateřského centra Máj a  tuto možnost nabízíme i dalším  případným zájemcům.


Stránky vytvořil Petr Rubáš © Copyright 2013-2017 , Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu autora zakázáno.